Kolekcijos „Multifunctional textiles“ gimimas

textile scarf

Kolekcijos „Multifunctional textiles“ gimimas

( For English readers: https://baltabalta.com/2020/05/20/multifunctional-textiles-en/ )

Šiais metais mūsų kūrybinė grupė dalyvavo dizaino inovacijoms skirtame projekte „WORTH Partnership Project“. Tai ES fondų finansuojamas projektas, kuris kuria ir remia tarptautinį bendradarbiavimą tarp mados dizainerių, kūrybininkų ir kitų menininkų bei gamintojų.

Projekto atranka truko 3 etapus, vieno iš jų metu gyvai pristatėme mūsų idėjas Valencijoje, Ispanijoje. Bemiegės naktys, krūvos paraiškų ir eskizų – šitaip atrankos metu atrodė mūsų kasdienybė. Ir vis dėlto, netrukus sužinojome, kad vienintelės iš Lietuvos atsidūrėme tarp projekto nugalėtojų, o mūsų mintyse puoselėjamai daugiafunkcinių tekstilės produktų kolekcijai atėjo laikas įgauti fizinį pavidalą.

IDĖJA

Besaikis vartojimas ir įprotis turėti per daug daiktų yra rimta problema aplinkai. Kaip tekstilininkės menininkės, dažnai išradingai naudojame savo asmeninius daiktus pagal kelias paskirtis, apie tai net nesusimąstydamos. Tuo tarpu, mūsų krašte tai – sena tradicija. Tas pats rankomis austas audinys perduodamas iš kartos į kartą ir buityje pritaikomas labai įvairiai: ir kaip skara, ir kaip staltiesė, ir kaip apsiaustas ar net vaiko nešynė. Mums pasirodė, kad tai galėtų skatinti žmones atsigręžti į savo vartojimo įpročius ir kartu skatintų kūrybiškumą.

Tik sužinoję apie galimybę dalyvauti „WORTH“ projekte, jau po kelių dienų, sėdėdamos studijoje ir gurkšnodamos arbatą, diskutavome apie daugiafunkcinių gaminių kolekcijos sukūrimą: iš pažiūros nesudėtingų, bet galinčių buityje atstoti iškart kelis daiktus. Taigi norėdamos padėti vartotojui sumažinti daiktų kiekį savo aplinkoje, išsikėlėme sau iššūkį – sukurti aukštos kokybės tvaraus dizaino objektus  apjungiančius aprangos ir namų tekstilės sektorius. Ieškodamos sprendimų daugiafunkcinių gaminių kolekcijai, ypatingai daug dėmesio skyrėme audinių kokybei ir savybėms bei  pasirinkome lino, merino vilnos, lino ir vilnos pluoštų derinius, nes būtent šie natūralūs pluoštai suteikia žmogaus komfortui reikalingas . Gaminiai turėjo pasižymėti lengvumu, neužimti daug vietos, būti tiek estetiški, tiek praktiški įvairiose gyvenimo situacijose – kelionėje ir namuose, sportuojant mieste ar ilsintis prie vandens.

EIGA

Kūrybinio proceso metu susidūrėme su daugybe iššūkių. Teko apkeliauti beveik visus audinių gamintojus Lietuvoje, rinktis, išbandyti ir keisti skirtingus audinius. Gamintojų ieškojome tik iš Lietuvos, kad palaikytume vietinę ekonomiką ir sumažintume medžiagos transportavimo pėdsaką gamtoje. Susidūrėme su kliūtimi, kad kai kurių mūsų pasirinktų žaliavų gamyba buvo nutraukta, todėl teko ieškoti kitų variantų, vėl iš naujo bandyti, ar visos naujų audinių savybės atitinka mūsų keliamus reikalavimus.

Vienam iš mūsų kuriamų gaminių reikėjo specifinių furnitūros detalių, pagamintų iš natūralių medžiagų, kurių negalėjome rasti nei lietuviškoje, nei užsienio rinkoje. Laimei, esame Ekologinio dizaino asociacijos EKODA narės ir viename jų renginyje mūsų keliai susikirto su „Commune DIY“ – riedlenčių perdirbimo dirbtuvių atstovais iš Lietuvos, kurie sutiko mums pagaminti unikalius, riedlenčių kietmedžio virvelių antgalius ir fiksatorius. Tokie renginiai yra puiki terpė panašios ideologijos kūrėjų bendradarbiavimui, tad galiausiai mūsų sumanymas buvo įgyvendintas, o daugiafunkcinis SPA rankšluostis įgavo galimybę transformuotis į daugybę palaidinės ar sijono dėvėjimo būdų.

BENDRADARBIAVIMAS

Vienas iš tarptautinio projekto WORTH tikslų yra kūrybinis bendradarbiavimas, partnerystė tarp skirtingų Europos šalių dizainerių ir gamintojų, tad daugiau nei metus, kuriant kolekciją dirbome kartu su latvių dizaineriu Davis Licitis. Jį pasirinkome žinodamos, jog jam bus artimos mūsų prekės ženklo vertybės – atidumas gamtai, baltiškos estetikos puoselėjimas, inovatyvaus dizaino sprendimų paieška.

Bendradarbiavimas vyko sklandžiai nuo pat pradžių: jis įsitraukė į mūsų kūrybos procesą ir labai palaikė mūsų idėjas. Pradžioje Davis kolekcijos prototipams sukūrė universalią pakuotę, kurios pirminė medžiaga buvo perdirbtas popierius. Mums labai patiko pakuotės dizainas, tačiau siunčiant ją paštu, susidūrėme su pakuotės nepatvarumo problema – iš Latvijos į Vilnių ji atkeliavo suplyšusi. Nešvaistant laiko nusivylimui, pradėjome ieškoti kitos, pakuotei tinkamos medžiagos, kuri būtų natūrali arba perdirbta bei pakankamai patvari, o pagamintos pakuotės nereiktų išmesti, galima ją būtų vartoti ir toliau, kaip naudingą daiktą. Taip prie mūsų prisijungė latviško trikotažo fabrikas LAUMA. Davis’ui jie pasiūlė trikotažinio audinio likučius, puikiai tinkančius siūti pakuotės maišeliams. Pasirodo, atliekos fabrikui buvo didelė problema ir mes juos gerokai nudžiuginome, radę kūrybišką ir racionalų būdą kaip panaudoti likučius.

Mums svarbu ne tik laikytis tvarumo principų gaminant produktus, bet ir šviesti savo vartotojus gamtai draugiško gyvenimo būdo srityje. Juk kurti švaresnį pasaulį ateities kartoms galime tik kartu – naujų produktų kūrėjai ir jų produkcijos gerbėjai.  Dėl to kiekvienas iš atliekų siuvamas maišelis yra pažymėtas skenuojamu QR kodu, kuris suteikia naudingos informacijos apie kolekcijos išskirtinumą – kaip kūrybiškai daiktus panaudoti įvairiose gyvenimo situacijose,  taip pat pristato mūsų prekės ženklui svarbius gamtos tausojimo kriterijus, augalinio dažymo procesą.

Esame labai laimingos, galėdamos dalyvauti projekte ir džiaugiamės bendradarbiavimo eiga, nes ji visad atneša naujų idėjų ir galimybių, o svarbiausia – netikėtų sprendimų.