Augalinio dažymo kerai

Augalinio dažymo kerai

Ar žinote, kad šiuo metu Žemėje skaičiuojama per 250 tūkstančių augalų rūšių? Joms paminėti, kasmet gegužės 18 d. švenčiama Tarptautinė žavėjimosi augalais diena, dar kitaip – ,,Augalų žavadienis”. Šios dienos tikslas – paskatinti žmones žavėtis augalais ir kalbėti apie jų reikšmę mūsų kasdieniame gyvenime.

Eksperimentai su granato vaisiais.

Įvairiarūšiai augalai yra neatsiejama mūsų kūrybos dalis. Kiekvienas baltabalta dizainerių rankomis kurtas produktas yra kupinas spalvingų syvų ir natūralios gamtos magijos. Renkantis natūralų dažymo būdą, siekiame ne tik supažindinti vartotoją su gamtos teikiamomis galiomis, bet ir mažinti žalą aplinkai, puoselėjant pagarbų tarpusavio ryšį. Taip pat, toks dažymo būdas primena apie senąsias tradicijas, gali veikti kaip atsipalaidavimo, meditacijos būdas.

Jonažolės atspalviai.

Viena patikimiausių augalinių žaliavų tekstilės dažymui yra medžių žievės. Jos savyje prikaupę taninų, tad dažymas atsparus net nenaudojant metalo druskų kandikų. Tai pats draugiškiausias ir ekologiškiausias būdas, o ir spalvų skalė nėra nuobodi bei džiugina akį. Nuo seno naudojamos Juodalksnio ir Ąžuolo žievės, reaguojant su geležies rūdimis, teikia tamsius iki juodumo atspalvius. Daug kam pažįstami karklai, blindės, gluosniai yra labai paplitę Lietuvoje, o atsakingai genint tokius krūmus ar greitai augančius medžius ir gamtai žala nedidelė. Iš jų galima išgauti pelenų rausvos, vario rudumo, plieno pilkumo ir kitų atspalvių, priklausomai nuo to, kokiais kandikais dažyme modifikuojama. Žievės lengvai lupasi pavasarį, o kai medžiai sulapoja, galima dažyti naudojant ir lapus.

Eksperimentai su karklo žieve.

Vasarą, kai suveša tiek daug sultingų, dažančių galių turinčių žolynų, pats metas išnaudoti spaudavimo/kalimo marginimo būdą. Pieva turtinga lapų formų įvairove, žiedeliais, o augalai gražūs savaime, tad belieka tik juos sukomponuoti audinio formate ir džiaugtis atradimais.

Marginimas žolynais.

Nesubrendę kaštono vaisiai – dar viena puiki dažomoji žaliava, gausiai turinti taninų, tad fiksuoti atspaudus galima tiesiog karštos saulės spinduliuose. Kelianti šypseną staigmena – pjaustant kaštoniukus atsirandantys įvairių nuotaikų ,,beždžionėlių” veideliai.

Kaštono vaisiai.

Kaštoniukų veideliai“.

Stengiantis atstatyti mėlyną spalvą suteikiančio augalo populiaciją Lietuvoje, jau keletą metų dalinamės Dažinės mėlžolės (lot. Isatis Tinctoria L.) sėklomis. Šis augalas – tai „lietuviškasis indigo“, tad įprastas tirpalo virimo būdas išgauti mėlynai spalvai netiks. Norint paruošti dažantį tirpalą, augalo lapus reikia fermentuoti, tirpalo šarmingumą pakelti iki PH 9 ar PH 10, o prieš merkiant audinį, iš jo pašalinti deguonį (kubinio dažymo technologija). Tik tuomet įmirkytas audinys, jau ištraukus, oksiduosis ir, lygiai taip pat kaip ir dažant tikruoju indigo, akyse lyg stebuklas – iš žalio virs mėlynu.

Mėlžolės spalvų paletė.

Lietuviška mėlyna.

Pamatykite augalų burtus savo akimis: